Откриване на паметна плоча на проф. д-р Димитър Атанасов

Паметна плоча на проф. д-р Димитър Атанасов Стригачев, бе открита в гр.Грамада на 15.09.2017 г.
Проф. д-р Димитър Атанасов Стригачев е роден в гр.Грамада на 11.02.1894 г.(стар стил) – известен учен фитопатолог, основател и пръв директор на Института за защита на растенията в гр.София.Научната му дейност е свързана с развитието на българската растително защитна наука.Проучва вирусните болести по растенията и публикува над 100 научни труда в областта на фитопатологията.
Предложението за поставянето на паметната плоча е на Инициативен комитет и се реализира със съдействието на Община Грамада и подкрепата на дарители.
На събитието присъстваха: Милчо Башев – Кмет на Община Грамада, Огнян Георгиев – Председател на Общински съвет – Грамада, народните представители – Росен Живков и Филип Попов, Цвета Тошева Петкова – близка родственица на проф.Стригачев, Стоян Иванов – Президент на Ротари клуб – Видин, инж.Цвятко Кадийски – историк на Ротари клуб – София – Средец, представители на институции, граждани и гости на гр.Грамада.
За живота и делото на проф. д-р Димитър Атанасов говориха – Огнян Георгиев- Председател на Общински съвет – Грамада, инж.Цвятко Кадийски- историк на Ротари клуб – София – Средец и Цвета Тошева Петкова – близка родственица на проф. Стригачев.
Паметната плоча бе открита от кмета на общината Милчо Башев и Цвета Тошева Петкова, след което отец Илия извърши водосвет.
Церемонията по откриването завърши с поднасянето на венци и цветя.
Паметната плоча на проф. д-р Димитър Атанасов Стригачев е разположена в зелената площ пред сградата на Пощенската станция в гр.Грамада, пл.”Мико Нинов”.
Изграждането и поставянето и са дело на видинския скулптор Валери Петков.

Публикувано в Новини. Постоянна връзка.